Serdülőkor?! Oké!

Problémád van a serdülőkorral? Vagy csak érdekelnek a tudnivalók? Hidd el, mi mindent megoldunk!

Tartalom:

A nővé válás

A mellek növekedése






A nővé válás



Szia!

Több oldalról összegyűjtöttuk az éréssel kapcsolatos cikkeket.   Figyelem: az összes cikk nagyából egyről szól, csak különféle weblapokról vannak!

Olvasd el mind, hogy mindent megtudj ebben a témakörben!




Nővé válás 1:


Mellek

Normális jelenség, hogy az egyik mell előbb kezd nagyobbodni, így a lány egy ideig féloldalasnak érezheti magát. A mellek még teljesen kifejlett állapotukban sem feltétlenül tökéletesen egyformák.

Melltartó

Sportolásnál jól jöhet a melltartó, még akkor is, ha egyébként a serdülő lány nem érzi szükségét, hogy melltartót viseljen. A melltartó kiválasztásához két adatot kell ismerni: a mellkas és a melleinek megfelelő kosár méretét. A mellkas méretét úgy állapíthatjuk meg, hogy közvetlenül a mellünk alatt megmérjük testünk kerületét, majd a kapott értékhez hozzáadunk 12 centimétert. Ezután mérjük meg testünk kerületét ott, ahol mellünk a legteltebb; ha a kapott érték azonos a mellkas méretével, A jelű melltartót vegyünk, ha 2,5 cm-rel több, B jelűt, ha pedig 5 cm-rel több a mellkas méreténél, C jelűt válasszunk.

Orvosi szemmel lányoknak

A női jelleg kialakulása az alapállapot egyenes folytatása, a megfelelő korai androgénhatás hiányában halad erre a nemi fejlődés. A belső és külső nemi szervek gyermekkornak megfelelő fejlettségen túl a pubertáskorig nem történik lényegesebb változás. A pubertás viszonylag hosszú folyamat, mely kezdődhet akár 9 éves kor körül is. Megfigyelték azonban, hogy akinél igen korán történt az első menses megjelenése, azok csontjai hamarabb befejezték a növekedést: alacsonyabbak maradtak. Ilyenkor azonban még csak a belső változások indulnak meg, külső jele ezeknek nincs. A petefészek által termelt női nemi hormonok munkálódásának eredménye, hogy ilyenkor megváltozik a kislány viselkedése.

A serdülőkort két szakaszra szokás osztani. A növekedés és a fejlődés kezdeti szakaszát hívjuk prepubertásnak, s ez az első havi vérzés megjelenésével fejeződik be. A kislány számára ez a szakasz a meglepetések ideje, ugyanis nem ismer magára. Szembeötlő a végtagok hossznövekedése: a lába mindig kilóg a nadrágból. A csontok is vastagodnak, az arc hosszirányban megnyúlik és elveszti gyermeki kerekdedségét. A nemi fejlődés első jele az emlőmirigyek növekedése. A bimbóudvar alatt kis kemény csomó jelenik meg. A növekedés feszítő-fájdalmas érzéssel jár. Ajánlatos estére beborogatni a hirtelen fejlődésbe kerülő mirigyeket. Megindul a külső nemi szervek fejlődési folyamata is. Ennek első jeleként a hüvelyből intenzív fehér váladékozás indul el, mely a nadrágon a középvonalban foltot hagy. Ez a folyás élettani jelenség, a fejlődés egyik szakaszának típusos és törvényszerű velejárója. Amennyiben a váladékozás mellé égő, csípő érzés társul, fel kell keresni a gyermeknőgyógyászatot. A melegvizű strandokon, tengerparti fürdőzőhelyeken szerzett sarjadzó gombás, vagy trichomonas fertőzéseket nem szabad a serdülőkor számlájára írni, feltétlenül gyógyítani kell!
A fejlődés a szeméremszőrzet megjelenésével folytatódik. Szélesedik a medence is, a női alkatra jellemző kerek csípő a típusos hormonális zsírlerakódásra utal. A zsírpárna fogja megszabni nemcsak az emlők, hanem a külső nemi szervek küllemi megjelenését is.

Ha megjelenik a hónaljszőrzet, ez azt jelenti, hogy már csak hozzávetőlegesen 6 hónap választja el a kislányt az első havi vérzéstől.
A fejlődés második szakasza a pubertás, az első menstruációval indul el. A pubertás időszakában a fejlődés minőségi változáson megy keresztül. Nagy ritkaság a fejlődő szervezettől, hogy a havi vérzések kezdettől fogva pontosan, szabályosan 28 naponta jelentkeznek. Bizonyos testsúlyt el kell érnie a lánynak, hogy hormontermelése kielégítő legyen.

Az agyban a megfelelő testi érettség elérésekor (ez kb. 11-13 éves életkorban van jelenleg) egy mirigy váladékot kezd termelni, nem folyamatosan, hanem havonta bizonyos időszakokban többet, máskor kevesebbet. E váladék hatással van a petefészekre, melyek újabb anyagokat, hormonokat kezdenek - ciklusosan kiválasztani a vérbe. A vér eljut mindenhová, és ezeket a nemi hormonokat is eljuttatja a szükséges célszervekhez. Ezekben a szervekben a hatás egymástól teljesen eltérő. A mellekben pl. a mirigyek és zsírszövetek szaporodása indul meg, ami eleinte feszüléssel, érzékenységgel járhat. A méh nyálkahártyája ezen hormonok (ösztrogének) hatására megvastagodik, felkészül az esetleges megtermékenyített petesejt befogadására. A petefészekben mozgolódni kezd egy petesejt, ami az ösztrogének hatására elkezd növekedni, érni. Amikor a legnagyobb a vérben az ösztrogének koncentrációja, kiszabadul a petefészekben megérett petesejt. Rendszerint felváltva a jobb- és baloldali petefészekből indulnak el. Ezt a jelenséget nevezik ovulációnak vagy középidős fájdalomnak (mivel a tankönyvi, szabályos ciklus közepén, a 14. napon van).

A menses előtti és közbeni napokban a hormonális változások miatt a nők egy részének hangulata változó, labilis. Normálisan a mensessel kapcsolatos jelenségek enyhe, többnyire uralható formában zajlanak le. A megoldatlan problémák, családi, munkahelyi konfliktusok rontanak a helyzeten, és fejfájással, heves görcsökkel járó órákat okozhatnak. Megoldására a problémák rendezésén túl borsmenta tea (esetleg kakukkfű, cickafark, kamilla, pásztortáska felhasználásával készített házi keverék) vagy egyéb, gyári készítésű görcsoldó teakeverékek állnak rendelkezésére mindenkinek. Jótékony hatással van a melegvizes tömlő (hőpárna), melyet ágyban fekve, a görcsölő altestre kell helyezni. Ugyanígy hat a meleg fürdő is, amit azonban óvatosan szabad alkalmazni. A rendszeres, tudatos testmozgás, sporttevékenység gyakorlatait kifejezetten erre a célra dolgozták ki. Szükség esetén orvos által javasolt görcsoldó is nagy segítséget nyújt. Amennyiben más eszközzel nem sikerül a görcsöket oldani, csak akkor próbálkozzunk gyógyszerekkel. Kifejezetten a menstruációval kapcsolatos görcsös melléktünetek kezelésére állították össze a rendelvény nélkül is kapható Meristin tabletta hatóanyagait.

Normális serdülőkori fejlődés a lányoknál:

Fokozott növekedés: (10-11 éves korban) Ha már 9 éves kor előtt jelentkezik, vagy 13 éves korig nem indul meg, ajánlatos orvoshoz fordulni.

Fejlődő mellek: (10-11 éves korban) A mellek fejlődésének megindulása rendszerint a pubertás első jele. A mellbimbó udvara megduzzad, maga a bimbó kezd kitüremkedni. Ha a mellek 15 éves korig nem indulnak fejlődésnek, ajánlatos orvoshoz fordulni.

Szeméremszőrzet: (10-11 éves kortól) Hónalj- és testszőrzet (12-13 éves kortól).

Hüvelyi váladékképződés: (folyás)(10-13 éves kortól) A menstruáció kezdetével alábbhagy, de nem szűnik meg teljesen.

Menstruáció: (11-14 éves kortól) Ha a menstruáció tízéves kor előtt jelentkezik vagy 16 éves korig nincs jele, tanácsos orvoshoz fordulni.



Nővé válás 2:


Pubertáskor (serdülőkor) változásai

Testi és lelki változások a serdülőkor (pubertáskor) folyamán

A serdülés, a serdülőkor olyan fejlődési szakasz, amikor a gyermek szervezetében a felnőtté válás lépcsőfokait jelző fizikai változások mennek végbe.

A serdülőkor folyamán mind a fiúk, mind a lányok testsúlya és magassága is erőteljesen növekszik, és verejtékmirigyeik is ebben az életkorban válnak aktívvá.

A lányok szervezetének serdülőkori változásai a másodlagos nemi jellegek, azaz az emlők, valamint a szemérem- és hónaljszőrzet kialakulását és a menstruáció beindulását is magukban foglalják.

A serdülőkor folyamán a fiúk arca és teste láthatóan szőrösödni kezd, hangjuk mélyül, és nemi szerveik is növekednek.

A serdülőkor változásainak időbeli lefolyása

A nemi érés időpontja egyénenként különbözik, és elsősorban öröklött tényezők határozzák meg; az a lány, akinek édesanyja későn kezdett menstruálni, valószínűleg szintén későn fog serdülni, vagy az a fiú, aki gyermekkorában mindig magasabb volt, mint a többiek, feltehetőleg előbb válik nemileg éretté, mint alacsonyabb, kisebb testsúlyú kortársai.

Az alábbi táblázatokban megtalálható, hogy a jellegzetes serdülőkori testi változások általában hány éves korban mennek végbe. Az átlagosnál később kezdődő serdülés az esetek túlnyomó többségében nem jelent gondot egészségügyi szempontból, néha azonban a serdülés késlekedésének hátterében valamilyen betegség húzódhat meg.

Serdülőkori testi változások nemek szerinti összefoglalása

Pubertáskori (serdülőkori) testi változások a lányok életében

  Nemi érés kezdete

(8-11 éves kor)
Menstruáció jelentkezése

(11-16 éves kor)
Nemi érés ideje

(16-17 éves kor)
Másodlagos nemi jellegek Az emlőbimbó és a szeméremszőrzet fejlődésnek indul Az emlők és a szőrzet fejlődése intenzívvé válik Az emlő és a szőrzet fejlődése befejeződik
Nemi szervek A nemi szervek növekedése megindul A nemi szervek növekedése befejeződik A nemi szervek kifejlett állapotban
Nemi szervek működése Nincs Megjelenik a menstruáció
(a ciklus rendszertelenül, de elkezd működni)
A menstruáció ciklikussága szabályossá válik

Alkat
A nőiesedés megindul, a testsúly gyarapodik A nőies alkat kifejezetté válik: kerekded formák, csípő, mellek Kialakulnak az érett nőre jellemző testarányok
Testhossz változásai A testmagasság változása fokozott A testmagasság változása maximális A testmagasság növekedése lelassul

Serdülőkor (pubertáskor) testi változásai





Nővé válás 3:


Lányok a pubertáskorban - a felnőtté válásról

A „puber" latin szó, jelentése „felnőtt", tehát a pubertás az az időszak, amikor felnőtté válunk. Természetesen ez nem egyetlen éjszaka alatt történik meg - a pubertáskor 3-6 éven át is eltarthat.

Mikor kezdődik?

Talán a barátnőd mesélt már neked „azokról" a , nálad viszont semmi nyoma a pubertáskornak? Vagy fordítva - nálad korábban elkezdődött, mint az osztálytársaidnál? Ne aggódj, ez teljesen normális, egyeseknél korábban kezdődik a pubertáskor, másoknál később. Vannak lányok, akiknek már 8 évesen fejlődni kezd a mellük, 9 évesen pedig megjön az első havivérzésük. Ez persze nagyon korai - de egyáltalán nem abnormális és nem vall betegségre sem. Más lányoknak csak 15 vagy 16 évesen jön meg az első havivérzésük - ez ugyancsak normálisnak és teljesen egészségesnek számít. Az átlagos életkor 12 év. A lányoknál egyébként 1-2 évvel korábban kezdődik a pubertás, mint a fiúknál. És többnyire 17-18 éves korban véget is ér ez az időszak.

Mi történik pontosan?

A szervezeted a pubertáskorban készül fel arra, hogy később gyermekeket szülhess, a fiúk szervezete meg arra, hogy gyermekeket nemzhessen. Elvileg ez minden - de ehhez hatalmas változásoknak kell bekövetkezniük. Ezekért a változásokért a hormonok felelnek.

A pubertás a növekedési folyamat egyik szakasza - ilyenkor a test erős növekedésnek indul. Egyes fiúk egyetlen év alatt akár 30 centimétert is nyúlhatnak, de a lányok esetében sem ritka a 20 centiméteres növekedés. Ezen kívül növekedésnek indul a szőrzet a hónaljnál és a nemi szervek körül, a fiúknál pedig megjelenik az első borosta. A test formája megváltozik: a fiúknál a vállak szélesednek, a lányoknál pedig a csípő - hogy később elegendő hely legyen a baba számára.

A pubertás viszonylag késői fázisában jelentkezik a lányok első havivérzése, míg a fiúknál az első magömlés már a pubertáskor legelején megtörténik.

Nőiesedés

Gyakran ez az első, amit egy lány a pubertáskorban észlel: az emlőmirigyek fejlődésnek indulnak, a bimbóudvar alatt apró, kemény csomó jelenik meg, kezdetben néha csak az egyik oldalon. A másik oldalon talán csak pár héttel később. Ebből a körülbelül borsó vagy mogyoró méretű csomóból fognak később a mellek kifejlődni. A mellek végleges méretének kialakulásáig azonban hosszú évek is eltelhetnek!

Pubertáskorban egyébként normális, ha az emlők különböző gyorsasággal nőnek, és az egyik mell nagyobb, mint a másik. Ez a méretbeli különbség a legtöbb lány esetében idővel megszűnik, és a felnőtt nők mindkét melle körülbelül ugyanakkorra lesz. Hogy a mellek végső mérete a későbbiekben kicsi, közepes vagy nagy lesz, azt örökölt, genetikai tulajdonságok határozzák meg. Akármilyen is a melled, barátkozz meg vele - a melled éppen olyan egyszeri és megismételhetetlen, mint Te magad! A mellek legfőbb funkciója, hogy a kisbaba számára tejet adjanak - itt pedig a méret egyáltalán nem számít.

Pattanásveszély!

A hormonok nemcsak a hónalj- és szeméremszőrzet (valamint a fiúknál az arcszőrzet) kifejlődését indítják meg. Elsősorban fiúknál - de sajnos sok lány esetében is - további, kellemetlen hatásuk is lehet: zsírosabbá válik a bőr és a haj, pattanások alakulnak ki, míg egyeseknél az akne nevű bőrbetegség is megjelenhet. Utóbbi gyógyításához orvosi kezelés javasolt!

Egyesek a pubertáskort fénylő, szép bőrrel és egyetlen pattanás nélkül vészelik át. Ők alkotják a kisebbséget - a fiatalok többségénél egyáltalán nem ritkák a pattanások. Pattanásos bőr esetén a rendszeres, alapos arcápolás és a gyógyszertárban vény nélkül kapható benzoil-peroxid-tartalmú krémek nyújthatnak segítséget. Ha panaszaid továbbra sem enyhülnek, fordulj bőrgyógyászhoz, ő segíteni tud!

Ha fogamzásgátló tabletta szedését tervezed, fordulj tanácsért nőgyógyászodhoz - van ugyanis olyan tabletta, amelynek pozitív mellékhatása, hogy szebbé teszi a zsíros, pattanásos bőrt.

Szülők és más gondok

Tegnap az agyadra ment minden, ma meg már totál boldog vagy? Egyik nap még kisgyermek szeretnél lenni, akinek semmi dolga a pubertáskorral - másnap meg alig bírod kivárni, hogy felnőtt legyél? Tegnap még minden fiút bolondnak tartottál, ma meg irtózatosan tetszik valamelyik? A pubertáskorban az érzelmek néha olyanok, mintha a hullámvasúton ülnél. Ezért ugyancsak a hormonok felelősek, amihez hozzá kell szoknod.

És ha ez nem lenne elég megpróbáltatás, a legtöbb fiatalnak a pubertáskorban sorozatos konfliktusai támadnak a szüleivel. Már teljesen felnőttnek érzed magad, és szeretnél a téged érintő dolgokban magad dönteni, de a szüleid jobban tudják, hogy mi a jó Neked? Hát ez aztán rendesen fel tudja húzni az embert...

Az ilyen pubertáskori problémák ellen csak egy dolog segíthet - beszélni, meghallgatni egymást és kompromisszumokat kötni. Talán segít, ha megpróbáljátok beleképzelni magatokat a másik fél helyzetébe is. A szüleid is voltak egyszer kamaszok, és valamennyire még biztosan emlékeznek arra, hogy milyen érzés is volt ez. És Te is lehetsz egy kicsit megértőbb az anyukáddal és/vagy az apukáddal: végül is az utóbbi 10-14 évben az ő kislányuk voltál, szeretnek téged, és csak oltalmazni akarnak. Néha az is hozzájárul a problémákhoz, hogy túl sok mindent tiltanak meg Neked. Bizonyítsd be nekik, hogy igazi felnőtt vagy, és megbízhatnak benned - így biztosan könnyebben adnak majd nagyobb szabadságot Neked!

Készült: 2007.05.14.







A mellek növekedése




mellek 1:



A fiatal lányok szinte mindig elégedetlenek a melleikkel.

Ennek túl nagy, annak túl kicsi.

Persze az aggodalomra nincsen ok!

A mellek kb. 10-11 éves korban kezdenek el nőni.

Ez nem azt jelenti, hogy ilyenkor egy pillanat alatt a kislánynak óriási cicijei lesznek.

A mellek növekedése először a mellbimbó megduzzadásával kezdődik.

Sokszor csak az egyik kezd el nőni, de ez természetes. Pár hónap múlva a másik is ugyanugy beindul.

Ilyenkor nem annyira észrevehető, hogy megindult a növekedés.

Sokszor egy év is beletelhet, amire már egy kissé kerek formát kapunk, és a mellbimbó körülötti rész is megnő.


1.jpg



Sokszor az is a probléma, hogy a lány már esetleg 13 éves és nem kezdett el nőni a melle.

Ez nem baj, gondolj bele, amerikában 13 évesen még minden lány lapos.


Biztos, hogy meg fog nőni, ne agódj emiatt.


Lehet, hogy 14 évesen kezd el nőni, s egy év alatt szinte kefejlett lesz.

Ez a dolog is változó, mivel valakinek 2 év alatt szinte nem nőtt semmit, de másnak viszont nagy lett.


Ez nem kiszámítható, viszont a genetika nagy résztvevő.

Nézd meg anyukád kebleit!

Ha neki is nagyok akkor valószínüleg neked is azok lesznek!


Ha már a melleid elég nagyok akkor jöhet a melltartó! Sokan már akkor elkezdik hordani amikor még szinte nincs is mellük.

Nem kell elsietni, de ha nagyon akarod, akkor gyártanak gyerek melltartókat, amelyek igen kicsik, de az önbizalmat növelik!




Ha már a melltartóknál tartunk:

Most akkor a melltartó rossz vagy jó?

Megálítja a mellet a növésben?

Vagy nélküle lötyögni fogy?

A válasz: a melltartó jó. Nem állitja meg a növésben ha jó a méretezés. Viszont ha túlságosan leszorítja akkor egy kicsit nem ad neki helyet. Persze gonolom nem hordanál éjjel nappal, úgyhogy ezzel sincs probléma!

Úgyhogy ha itt az ideje, akkor melltartóra fel!


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 5
Heti: 41
Havi: 132
Össz.: 61 461

Látogatottság növelés
Oldal: Nővé válás
Serdülőkor?! Oké! - © 2008 - 2024 - pubertaskor.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »